Hijyen eğitimi belgesi, kuruluşumuz güvencesiyle temin edilebilir. Temel ihtiyaçlarımızın başında gelen hijyen, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için çok önemlidir. Beslenmenin önemi sağlığımız ve dolayısıyla da yaşamımız üzerinde olan etkileri düşünüldüğünde çok fazladır. Sağlıklı ve güvenilir üretimin yapılmasında hijyen ve sanitasyonun önemini kavramış bilinçli bireylerin çalıştırılması ve periyodik aralıklarla personele hijyen eğitimlerinin verilmesi gereklidir. Bireylerin aldıkları eğitimler sadece iş ortamında kalmamalı ve bir yaşam biçimi olmalıdır. Personel Hijyeni modülünde alacağınız bilgileri uyguladığınızda ve yaşam tarzına dönüştürdüğünüzde gıda sektöründe tercih edilen ve aranılan nitelikli elemanlar olacaksınız.
Hijyen eğitimi belgesi

Hayatımızı devam ettirebilmek için para kazanmamız gerekmektedir. Para kazanabilmek için ise insanlar pek çok farklı sektörde hizmet etmektedir. Bu çalışma sektörlerin her birinin kendine göre düzenlenmiş bazı kuralları bulunmaktadır. İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren işletmelerde çalışabilmek için bazı belgelere sahip olmak gerekiyor.

Hijyen eğitimi belgesi ise bu belgelerden bir tanesidir. Özellikle gıda dağıtımı, depolaması, su dağıtımı, kuaförlük, hamam, masaj gibi alanlarda hijyen eğitimi belgesi gerekmektedir. Bu belgeyi alabilmek için ise bazı aşamaları geçirmeniz gerekmektedir.

Bu aşamaları istenilen bir şekilde geçirirseniz hijyen eğitimi belgesi almaya hak kazanırsınız. Özellikle insan sağlığını doğrudan ilgilendiren bu alanlarda bu belgeye sahip olmanız demek bu alanlarda çalışabilecek kuralları öğrendiğiniz anlamına gelmektedir.

Hijyen Eğitimi Belgesi Nasıl Alınır?

Hijyen eğitimi belgesi nasıl alınır sorusuna bazı adımlardan bahsederek cevap verebiliriz. Hijyen eğitimi belgesi almak için öncelikli olarak şu adımları uygulamanız gerekmektedir;

  • Öncelikli olarak işyerinizin yönlendirdiği kursa yada Halk Eğitim Merkezinde hijyen eğitimi almalısınız.
  • Hijyen eğitimini tamamladıktan sonra bu eğitimle ilgili bir sınava girmelisiniz.
  • Hijyen eğitimi sınavında başarı kazanırsanız hijyen eğitimi belgesi almaya hak kazanırsınız.

Bu adımları uyguladıktan sonra hijyen eğitim belgeniz tamamlanır ve tarafınıza sunulur.  E -devlet üzerinden hijyen eğitimi belgenize  sınavı geçtikten sonra ulaşmanız mümkündür. Tüm hijyen eğitimi alma, sınav ve diğer alanlar ile ilgili bilgileri bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Hijyen Eğitimi Belgesi Zorunlu Mu?

Hijyen eğitimi belgesi zorunlu mu sorusu birçok kişinin aklına geliyor. Evet 2013 yılında yürürlüğe giren bir yazı ile hijyen eğitimi belgesinin zorunlu olduğu belirtilmiştir. Resmi gazetede yayınlanan bu yazının ardından belirlenmiş olan sektörlerde hijyen eğitimi belgesi alınması önemli bir kural olarak yerleşmiştir. İşyerlerine yapılan denetlemelerde çalışanların hijyen eğitimi belgesi olmaması ceza almaya sebep olmaktadır.

Hatta bazı işyerlerinde bu belgenin olmaması işletmenin kapanmasına kadar ilerleyebilir. İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren işyerlerinde çalışıyor iseniz muhakkak hijyen eğitimi belgesi edinip çalışma hayatına bu şekilde devam etmelisiniz. Aksi takdirde yapılacak olan hatalar hem sizin hem de diğer insanların sağlığını olumsuz etkileyeceği için ciddi salgınların ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz. Kurumumuzdan bu konuda destek alabilirsiniz.